$829.00
MODEL 21485
| Bagger Capacity | 1.8 bushels |
|---|---|
| Blade Design | 0.135 in. / 0.343 cm |
| Blade Engagement | Zone Start |
| Blade Tip Speed | 14,000 – 18,000+ ft/min / 4,267 – 5,486 m/min |
| Box Dimension | 42.12 in. x 24.5 in. x 17.25 in. / 106.99 cm x 62.23 cm x 43.81 cm |
| Cutting Width | 22 in / 56 cm |
| Deck Design | Recycler® Max |
| Deck Material | 13 Gauge Steel |
| Discharge Chute | Not Included in the box. The free discharge chute for walk behind mowers can be requested at time of registration at Toro.com/register |
| Drive System | Rear Wheel Drive |
| Drive Type | Belt |
| Engine | 7.25 ft-lb Gross Torque* Briggs & Stratton 163cc |
| Engine Brand | Briggs and Stratton |
| Engine Displacement (cc) | 163 cc |
| Forward Mowing Speed | Up to 4.5 mph / 7.2 kph |
| Fuel Capacity | 0.24 gal. / 0.91 L / 0.96 Qt. |
| Fuel Type | Gasoline |
| Guaranteed to Start Promise | 5-Year GTS |
| Handle Type | SmartStow, 1-Piece, Adjustable Height |
| Height of Cut | 1.0 – 4.0 in. / 2.5 – 10.2 cm |
| Height of Cut Adjustment | 4-point |
| Included in the Box | Engine Oil |
| Mulch, Bag, Side Discharge | 3-in-1 ready |
| Number of Blades | 1 |
| Product Type | Walk Behind Mowers |
| Product Use | Residential |
| Recommended Oil Type | SAE 30, 10W-30 |
| Self Propel System | Personal Pace |
| Spark Plug Type | Resistor |
| Start Type | Pull Cord |
| Weight | 80 lbs / 36.3 kg |
| Wheel Height | Front 8 in. / 20.3 cm; Rear 9.65 in. / 24.5 cm |
| Yard Size | Up to 1 acre |

Out of stock

Out of stock



Out of stock
With a large inventory of tools and equipment for rent, Aylmer Repair has everything you need for your project.
Call us or come visit us, it will be our pleasure to serve you.
We use cookies to improve your browsing experience, disseminate advertising or personalized content, and analyze our traffic. By clicking "Accept", you consent to our use of cookies.